FAQ - Często zadawane pytania
Psychoterapia to spotkanie dwóch eskpertów, Ty jesteś ekspertem od własnej osoby, a psychoterapeuta zna narzędzia za pomocą których zmiana której poszukuesz się powiedzie. Żeby taka współpraca zakończyła się sukcesem obie strony muszę się w ten proces zaangażować (nic nie dzieje się bez Twojego pełnego udziału).
Pierwsza wizyta u psychologa zazwyczaj polega na wzajemnym poznaniu się. Fachowo nazywa się wywiadem psychologicznym. Psycholog zadaje pytania dotyczące Twoich problemów, tego jak długo trwają i jak wpływają na Twoje życie. Chce poznać Twoją sytuację życiową. Zbiera informacje na temat przebytych chorów czy przyjmowanych leków. Często podczas pierwszej wizyty udaje się ustalić wstępną listę problemów, czyli nad czym będziesz pracować w procesie psychoterapii.
Psychoterapia jest dla każdego kto doświadcza jakiegokolwiek cierpienia psychicznego czy nie jest zadowolony ze swojego życia i chciałby dokonać w nim zmian. Samemu nie zawsze jest to latwe, zwłaszcza gdy już bezskutecznie próbowaliśmy to robić wiele razy. Druga osoba może pomóc nam spojrzeć na naszą sytuację bardziej obiektywnie, a jeśli jest to psychoterapeuta to ma doświadczenie i potrzebną wiedzę w pomaganiu innym osobom.
Psychoterapia poznawczo behawioralna jest jedną z najbardziej popularnych terapii leczenia zaburzeń psychicznych. Została stworzona przez amerykańskiego psychiatrę Aarona Becka. Koncentruje się (choć nie tylko!) na rozwiązywaniu bierzących problemów czyli „tu i teraz”. Głównym założeniem terapii jest wzajemne powiązanie myśli, emocji i zachowań człowieka. Część poznawcza koncentruje się na zmianie myślenia i naszych interpretacjach rzeczywistości. Część behawioralna odnosi się do naszego zachowania i jego ewentualnej zmiany.
Potrzebujesz dostępu do Internetu i skrzynkę e-mailową. Na email (lub ewentualnie sms) dostajesz link w który klikasz i otwiera się okno z aplikacją do internetowej wizyty. Ważne byś miał kamerkę internetową. W razie trudności zawsze możesz poprosić o pomoc psychoterapeutę.
Psychoterapia online nie różni się znacznie od psychoterapii podczas wizyty w gabinecie. Praca terapeutyczna wygląda podobnie. Jedyną różnicą jest forma wizyty. Wymaga to przekonania się i przyzwyczajenia do tego tej formy pomocy. W dzisiejszych czasach psychoterapia online jest coraz bardziej popularna i znajduje wielu zwolenników. Plusem takiej formy jest bez wątpienia możliwość odbycia sesji psychoterapeutycznej bez wychodzenia z domu, jak też korzystania z psychoterapii u specjalisty który mieszka w oddalonym miejscu od nas.
Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, więc nie może przekazywać tego co usłyszy podczas wizyty. Może jedynie przekazać pewne informacje(oczywiście bez danych osobowych) superwizorowi, czyli specjaliście psychoterapeucie, z którym się konsultuje w celu lepszego zrozumienia Twoich problemów i lepszej pomocy.