Relacje intymne są bardzo dużym wyznacznikiem naszego szczęścia. Niestety wielu z nas dotyka stres i niezadowolenie z powodu związku w którym jest.
Często osoby które do mnie przychodzą na terapię nie są do końca zadowolone ze swojego partnera/partnerki. Chciałyby np. by partner poświęcał im więcej uwagi, więcej rozmawiał, czy np. mniej czasu przesiadywał przy komputerze.
Czym jest temperament i jakie to ma znaczenie dla satysfakcji w związku?
Są pewne istotne cechy których w swoim partnerze nie jesteśmy w stanie zmienić. Tego na co nie mamy wpływu to wrodzone, dziedziczne cechy osobowościowe zwane temperamentem. Cechy temperamentalne pojawiają się już w pierwszym roku naszego życia(więc nie są zależne od np. wychowania).
Jak ciekawostkę wspomnę, że pierwszego podziału cech temperamentalnych dokonał już Hipokrates wyróżniając cztery typy:
- sangwinik (pogodny, wesoły, towarzyski);
- flegmatyk (powolny, zrównoważony, obserwator);
- choleryk (porywczy, energiczny);
- melancholik (depresyjny, uczuciowy, perfekcjonista).
Temperament jest ściśle powiązany z pobudliwością komórki nerwowej, czyli tego jak mocno jakiś bodziec w naszym życiu (np. nagła, istotna informacja) wywołuje w nas reakcję i jak długo utrzymują się w nas emocje.
Mówiąc inaczej oznacza to jak szybko reagujemy na zdarzenie i jak mocno ono na nas wpływa (czyli nasza wrażliwość).
Możemy dokonać podziału na osoby:
- wysokoreaktywne które łatwo reagują silnymi, nieprzyjemnymi emocjami. Osoby te cenią sobie spokój i spokojne rozrywki (spacer, zawód bibliotekarz);
- niskoreaktywne (mała wrażliwość, duża wytrzymałość). Osoby takie preferują emocjonujące rozrywki czy zawody (głośny koncert, zawód strażak).
W oparciu o cechy temperamentalne buduje się nasza osobowość czyli trwały konstrukt który można nazwać stałymi i niezmiennymi cechami osobniczymi utrzymującymi sie przez okres całego życia. Nasza osobowość kształtuje sie więc w oparciu o nasze predyspozycje genetyczne, biologiczne.
Co możemy zrobić by zmniejszyć niezadowolenie i stres w związku
Patrząc tylko na wymienione wyżej cechy możemy już wstępnie zrozumieć czemu nie jest możliwe by nasz partner, spokojny domator stał się rozrywkowym i towarzyskim kompanem. Tak samo nie jest łatwo zmienić czyichś wartości, bardzo osobistych, utrwalonych przekonań jak np. religijnych. Są to głęboko ugruntowane preferencje, więc im mocniej będziemy naciskać tym łatwiej o konflikt w relacji.
Dodam jeszcze jedną dość istotną rzecz, jedyne na kogo istotnie mamy wpływ to my sami, nasza własna osoba. Pracujmy więc nad sobą, nad swoimi reakcjami względem innych ludzi, nad komunikacją. Gdy sami będziemy spokojniejsi, będziemy lepiej się komunikować tym lepsze też będą nasze kontakty z innymi ludźmi.
Jeśli chodzi o to by nasz partner miał w jakimś zakresie się zmienić, miejmy w tym względzie realne oczekiwania, a przede wszystkim to czy druga osoba jest zmotywowana do tego samego co my (czy ma ten sam cel).